posted by admin on wrz 14

Wesele, tak jak każda impreza, ma swój punkt kulminacyjny. Z pewnością są nim oczepiny. To bardzo stary, słowiański zwyczaj do dziś praktykowany w różnych formach  na uroczystościach weselnych. Odbywają się zwykle około północy i mają symbolizować przejście panny młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. Oczywiście rytuał ten na przestrzeni wieków ulegał znacznym przekształceniom, nie pozostał też odporny na wpływy innych kultur. Jednakże najważniejsze jest to, że przetrwał, ostał się próbie czasu i dziś jest główną atrakcją uroczystości weselnych.

Umiejętne poprowadzeni oczepin to zadanie, które spoczywa na barkach lidera zespołu muzycznego, który jest jednocześnie wodzirejem całej imprezy. To od jego talentu i umiejętności zależy powodzenie tej zabawy. To on musi zorganizować różnego rodzaju konkursu dla biesiadników. Zabawa podczas oczepin przybiera wiele różnych form. Zabawy z krzesłami, konkurs tańca, tańce pokoleniowe, taniec integracyjny, przechodzenie pod sznurkiem, taniec z wałkiem, pociąg… to tylko niektóre z możliwości jakimi dysponuje wodzirej. Oczywiście może on odstąpić o tych najbardziej popularnych form i wymyślić coś całkowicie autorskiego. Warto docenić takiego wodzireja – znaczy to bowiem, że ma inwencję i chce zaskoczyć gości weselnych.

Oczepiny to punkt uroczystości weselnych, kiedy wszyscy goście bawią się razem, a wszystko skupione jest na parze młodej i wodzireju. To spontaniczność i kupa śmiechu. Kiedy na początku wesela może być jeszcze dość sztywna atmosfera, to od oczepin hulanki i swawole idą już na całego. Tutaj już nikt się nie oszczędza. Alkohol i przyśpiewki leją się strumieniami. Zabawa wre na całego i tak już do białego rana.

Dlatego też jeśli zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej kapeli weselnej, warto sprawdzić jej kompetencje pod względem przeprowadzenia oczepin. Sama muzyka, choć grana na żywo, może nie wystarczyć by odpowiednio rozruszać weselnych gości. Potrzebny jest zespół muzyczny z prawdziwym showmanem jako liderem. [Zobacz tez: wyłączniki nadprądowe, boboland szczecin, parafia rokietnica ]

Tags: | |

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: boboland szczecin parafia rokietnica wyłączniki nadprądowe